Opactwo Cystersów w Gościkowie-Paradyżu

Awesome Image

Paradyż

Opactwo Cystersów w Gościkowie-Paradyżu to zespół klasztorny wraz z kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Marcina. Znajduje się on w Gościkowie, w gminie Świebodzin przy drodze łączącej Zieloną Górę z Gorzowem Wielkopolskim.  Historia opactwa sięga XIII w., kiedy to Mikołaj Bronisz, wojewoda poznański, za zgodą księcia Władysława Odonica, sprowadził cystersów w te rejony i ufundował dla nich klasztor w Gościkowie. Nazwa miejscowości została zmieniona na Paradisus Sanctae Mariae (Raj Matki Bożej), czyli w spolszczonej formie Paradyż.  Po II wojnie światowej wieś wróciła do nazwy Gościkowo, opactwo zaś nadal jest w Paradyżu. Obecnie znajduje się tu Wyższe Seminarium Duchowe Diecezji Zielonogórski-Gorzowskiej oraz Wydział Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego

Klasztor i przylegający do niego kościół należą do najwspanialszych zabytków sakralnych województwa lubuskiego. W jego wnętrzu znajduje się wiele zabytków, np. barokowy ołtarz  oraz obraz Matki Bożej Paradyskiej w kaplicy południowej. Jest to kopia ikony bizantyjskiej namalowana ok. 1650 r. w Bolonii przez nieznanego malarza.

W zabytkowych pomieszczeniach klasztoru, przyległych do kościoła z znajduje się muzeum paradyskie.

W muzeum zobaczyć można pamiątki historyczne jakie pozostawili po sobie cystersi. Są to przede wszystkim cenne starodruki. Znajduje się tutaj również kolekcja obrazów. Wśród nich portret trumienny Augustyna Dobrowolskiego – opata paradyskiego, obraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny namalowany przez Schafflera,

Ozdobą ogrodów przylegających do kościoła i klasztoru, jest rokokowy monument z 1775 r. – figura Najświętszej Marii Panny oraz Św. Benedykta i św. Marcina z Tours.

Opuszczając opactwo warto wstąpić do kawiarenki mieszczącej tuż obok na kawę z tutejszym smakołykiem – sernikiem paradyskim.
Szczególną atrakcją tego miejsca jest festiwal Muzyka w Raju. Nazwa festiwalu kojarzy się oczywiście z Paradyżem czyli rajem. Jest to festiwal muzyki dawnej (czyli muzyki średniowiecza, renesansu i baroku) organizowany corocznie w drugiej połowie sierpnia. Festiwal jest dziełem jednej z najlepszych w Polsce i Europie orkiestr muzyki dawnej – Arte dei Suonatori. Do Paradyża przyjeżdżają zaprzyjaźnieni z orkiestrą znakomici soliści z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii.

Similar Places